תה שחור

תה שחור

18 אפריל 2018

תה שחור

יש צורך בהפעלת תהליך חמצון מלא כדי להפיק תה שחור. האגדה מספרת כי מטען של תה ירוק הגיע במאה ה- 17 מסין ללונדון, לאחר מסע ארוך במיוחד. במהלך המסע נרקבו תיבות-התה והתה שבתוכן הפך מירוק לשחור. מאחר ולא היו אניני-טעם בתחום התה, נהנו האנגלים כל כך מהתה שהם ביקשו משלוח חדש מהסינים.

קמילה

התהליך הראשון הוא לאפשר לעלה להגיע למצב של כפיפות אשר יסייע לרידוד. עלים טריים מאבדים 50% מדרגת הלחות שלהם. מפזרים את היבול באופן שווה על מחלצות במבוק או אריג גס, הממוקמים בחדר במרחק של 12 עד 18 ס"מ זה מזה. חום החדר נשמר בטמפרטורה קבועה שבין 20°C עד 24°C עם מאווררים המסייעים לאוויר לנוע בחופשיות. תהליך זו אורך בין 18 עד 32 שעות.

רידוד

תהליך הרידוד בתה שחור שונה מתה ירוק, כאשר המטרה היא לא לקמט את העלה אלא לפרק את מבנה התא שלו, כדי לסייע לתגובת האנזימים לחמצון. אם מרדדים את העלים בעדינות הם יפיקו תה עדין, אם מקמטים אותם במידה רבה יותר, יהיה להם ניחוח חזק יותר. ניתן לבצע את הרידוד ביד או במכונה.

 

חמצון

מעבירים את העלים לחדר התסיסה. דרגת הלחות בחדרים אלה נע בין 90% ל- 95%, עם טמפרטורה של 20°C עד 22°C. יש לאוורר היטב את החדר, אך ללא רוחות. מפזרים את העלים בשכבות של 4 עד 6 ס"מ. תהליך התסיסה אורך כשעה עד שלוש שעות, בהתאם לאיכות העלים, העונה, האזור, ועומק הצבע הרצוי.

 

צליה

ש להביא את העלים לטמפרטורה גבוהה במהירות האפשרית, כדי להפסיק את תהליך החמצון. הצליה מתרחשת במכונות ייבוש גדולות ועגולות, המחממות את העלים לטמפרטורה ממוצעת של 90°C למשך 15 עד 20 דקות.

 

דירוג

השלב הבא הוא לדרג את סוגי התה. ממיינים מיידית את התה לשני סוגים:

עלים שבורים

עלים שלמים

עלים נשברים באופן טבעי בזמן הטיפול בהם או באופן מלאכותי בידי מכונה. עלים שלמים מוגדרים לפי איכות היבול.

 

השאר תגובה

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה