Left להמשיך בקניות
ההזמנה שלך

הסל ריק

מטעי התה

מטעי תה נראים כמו יער ענק המורכב מעצים קטנים שגובהם רק לעיתים רחוקות מגיע לגובה של 1.5 מטר.
כאשר הגזעים שלהם עבים ומסוקסים, הם מראים שגילם גדול בהרבה ממה שגודלם הקטן מרמז.
במצבם הטבעי צמחי התה יכולים להגיע לגובה של 15 עד 20 מ'. אם יש לעבד אותם בגובה של כ-1.20 מ' על ידי גיזום רגיל, על מנת ליצור את מה שמכונה "שולחן המריטה", המקל על מריטת ידיים ומעודד צמיחת ניצנים

עץ התה

גזם ועוצב על ידי האדם במשך 50 שנה בערך, צמחי התה הופכים לעצי גמד אמיתיים ויוצרים מטעים מוזרים, תערובת של כיסויים ירוקים מסיביים ויערות מיניאטוריים.

צמח התה שייך למשפחת הקמיליה. ישנם שני זנים עיקריים של ה-camelia sinensis או thea sinensis: הסוג הסיני, המכונה סיננסיס, בעל עלים קטנים וירוק זית; וזן האסאם, המכונה אסמיקה, בעל עלים גדולים, חיוורים ושמנמנים. זנים אחרים הופיעו כעת כתוצאה מהכלאה, השתלה, ריבוי מייחורים וכו', עם הכלאים רבים הידועים כג'טים או שיבוטים.

צמח התה התרבותי הוא שיח בעל עלים ירוקי עד, שמשטחיו העליונים מבריקים והחלק התחתון מאט וחיוור יותר. העלים והניצנים הצעירים מכוסים בפומה בהיר וכסוף, ומכאן שמם המכונה "פקו" על שם המילה הסינית Pak-ho שפירושה "שיער דק" או "פלומה".

המדינות הצומחות העיקריות הן:

באסיה: סין, הודו, יפן, טייוואן, נפאל, סרי לנקה, אינדונזיה, מלזיה, וייטנאם, בנגלדש.
באפריקה: קמרון, מאוריציוס, קניה, רואנדה, זימבבואה.
בדרום אמריקה: ארגנטינה, ברזיל.
סביב הים הכספי והים השחור: גאורגיה, איראן וטורקיה.

אֵקוֹלוֹגִיָה

הטמפרטורה הממוצעת העליונה היא בין 18 מעלות צלזיוס ל-20 מעלות צלזיוס וצריכה להיות בה שינויים יומיומיים מועטים. לאקלים יש השפעה הן בנפח והן באיכות היבול.

אקלים לח מדי ייתן איכות נמוכה יותר, בעוד שעונה יבשה יכולה להביא לרוב יבול באיכות גבוהה יותר. גובה רב גם משפר איכות עם תפוקה קטנה יותר. באזורים טרופיים ניתן לטפח את צמח התה בגבהים הנעים מגובה פני הים עד 2,500 מטר.

אור השמש חשוב: הוא הכרחי ליצירת השמנים האתריים שנותנים לחליטה את הארומה. רצוי לפזר את האור: זו הסיבה ששותלים עצים גדולים על מטעי תה באופן קבוע, הם מווסתים את אקולוגיית הקרקע ומסננים את קרני השמש החזקות.

האדמה צריכה להיות חדירה, רופפת ועמוקה מכיוון ששורשי צמח התה יכולים לדחוף מטה לעומק של עד 6 מ'. עומק כיסוי האדמה צריך להיות לפחות 1.5 מ'. באזורים הטובים ביותר יש אדמה וולקנית צעירה שהיא חדירה מאוד ועשירה בחומוס, לא בזאלית ולא חרסיתית מדי. תה תמיד גדל על קרקע משופעת, מה שמאפשר ניקוז טבעי, שכן צמחי התה, בניגוד לצמחי האורז, אינם יכולים לשרוד במים עומדים. החיסרון הזה הוא גם קלף מנצח: צמח התה הוא גמיש מאוד, ניתן לגדל אותו בשיפועים קיצוניים והוא מתאים באופן מושלם לשטח ההררי המשופע בתלול ביותר

טיפוח וטיפול

גידול תה נעשה בעבר מזרעים שנשתלו מחדש. כיום רבייה של צמחי תה מתבצעת בעצם על ידי נטילת ייחורים מצמחים נבחרים.

ייחורים נלקחים מהצמחים שנבחרו ואז שותלים מחדש על ערוגות משתלה שם הם יישארו בין 12 ל-18 חודשים. ברגע שהם הופכים לצמחים צעירים, הם נשתלים מחדש במטע הראשי, כשהם מרווחים בצורה כזו שהשיחים הגדלים במלואם יכסו את כל השטח בהגיעם לבגרות.

הצמח נשאר למשך 4 שנים לפני שניתן לקטוף עלים. גיזום ועיצוב מתמיד יהוו את גובהו הנדרש של 1.20 מ', ומכאן ליצור את שולחן המריטה ולהעניק מסגרת טובה לשיח. הוא לא יגיע לצמיחה מלאה עד השנה החמישית שבה יתחיל לייצר. עדיין יגזום אותו במרווחים משתנים - בממוצע כל שנתיים - על מנת לשמור אותו בגובה טוב למריטה.

צמח תה בוגר אינו חי בדרך כלל יותר מ-40 או 50 שנה. עם זאת, זנים מסוימים יכולים לחיות עד 100 שנים. בסוף השנה החמישית, צמח התה מוכן לקטיף. פעולה זו, המורכבת מגיזום קל, חוזר ונשנה, של הנבטים הצעירים, מתבצעת במחזור של 7 עד 15 ימים, בהתאם לצמיחה, לאקלים ולכמות התה שיש לקטוף

מריטת תה

ניצן קטן נוצר בקצה כל גבעול והופך במהרה לנצר צעיר. עלה קצה זה בדרך כלל מסולסל ויוצר את הניצן. עלים אחרים מצויים על הגבעול ומספרם מתחת לניצן יקבע את איכות המריטה: ככל שיוסרו יותר, המריטה יורדת

ישנם שלושה סוגי מריטה:

המריטה האימפריאלית: הניצן והעלה שבא אחריו.
המריטה העדינה: הניצן ושני העלים הבאים. זהו יבול באיכות מעולה.
המריטה הממוצעת: הניצן ושלושת העלים שאחריו. זה נותן תה פחות איכותי מהשניים הקודמים אבל זה מאפשר לצמח התה לצמוח טוב יותר.
העלים לעולם אינם נקטפים בנפרד: החלק של הגבעול המאחד את היורה הצעיר והעלים נקטף תמיד כמכלול. כדי להשיג כמה תה מבוקש מאוד, קוטפים את העלים הרביעי והחמישי, הנקראים גם סוצ'ונג. אלה בדרך כלל ניתן למצוא בתה סיני מעושן. לאחר פרק זמן מסוים לצמח התה יהיו גבעולים ללא זרעים צעירים. זה מציין את תקופת המנוחה. ניצן הקצה נוצר מהעלה ה"חירש" אשר מוסר לאחר מכן על מנת לאפשר לגבעולים להתאושש.

המריטה עדיין נעשית, ברוב המקרים, ביד. מיכון של מריטת תה עדיין נדיר מאוד; עם כמה יוצאי דופן:
*ביפן משתמשים במספריים.
*גם ביפן, ובג'ורג'יה, משתמשים בקוצצים ממוכנים כדי לפוש בין השורות ולקטוף שטח ברוחב של 1.5 מ'. שיטה זו מניחה שטח שטוח ויבול גדול, למעט ביפן שם המיכון מתקדם מאוד אך גם יקר מאוד.
*בארגנטינה משתמשים בטרקטורים.